Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 
 
 
 
 

Şişme yapı pvc membranlı yapı

Taşınabilir Hava Salonları

Genel Bilgiler

Statik Sistem

Pnömatik yapıların konstrüksiyonu, kendi içinde üretilen bir + basınç ile bina içinde oluşan
Sağlam ve güvenli bir sistem prensipine dayanmaktadır. Gerekli 3 mbar’lık basınç insan organizması tarafından hissedilmemektedir. Ortaya çıkan rüzgâr kuvvetleri, iç basınç ile salonun bir hatıl temele sabitlenmesi sonucunda zemine gönderilmektedir.

Resim: Hava-Basınç Sistemi

Membran Kaplamalar

Kaplama kendi doku yapısından geçen kuvvetleri emebilir. Tarafımızdan kullanılan PVC kaplı polyester dokunun kopma direnci yaklaşık 4000 N / 5cm dir.

Kendini taşıyan yapısı ağır ve gereksiz kablo ağ yapısı tarafından tutulmaya ihtiyaç duymamaktadır. Kaplamanın doğru patron kesimi ile şekli önceden verilmiş olup, kar ve yağmurda,  istenmeyen su yataklarının oluşmasına neden olmayan gerilmiş bir yüzey meydana gelmektedir.

   Resim:Membran dokular

 

U-Değeri

Çift cidarlı Thermo iç hava tabaka yalıtımlı, Polar-Sahra sistemin - U-Değeri : 2.5 W/m2Kelvin gibi çok küçük bir değere sahiptir.
Taşınır hava salon sistemlerinin geliştirilmesinde bizim düşüncemiz enerji masraflarını düşürmek için mümkün olduğunca yalıtılmış hava geçirmez bir kılıf meydana getirmekti. Tarafımızdan yerleştirilen “zar”ın iki kaplamalı arasında yalıtımı sağlayan hava tabakası bulunan bir yapıya sahiptir. Özel bölgeler için istenirse çok daha yüksek bir ısı yalıtımı için üçüncü bir tabaka olarak 3. tabaka folyo kullanımını uygulayabiliriz, ki bu uygulama, ısı yalıtım kapasitesini birkaç kat arttırmaktadır. Enerji tüketimi de ayni oranda azalmaktadır. Üçüncü bir tabakanın fazladan masrafı daha az enerji gideri sayesinde birkaç yıl içerisinde kendini amorti edecektir.

 

 Dış Yüzey

Tampon Hava Tabakası

İç Yüzey
                                                                                                     
Resim: 2 veya 3 Katman Yalıtım Tabakası

Renklendirme

Kaplamanın ışık geçirgenliğinden maksimum faydalanmak için beyaz bir salon uygulamasını önermekteyiz. Işık geçirimi yüksek olup böylece suni aydınlatmaya  hava karardıktan sonra gerek kalmaktadır. Taşınabilir hava salonlarında, örneğin müsabaka salonu olarak kullanılmasında renkli bir alt tabaka, saha kontrast oluşumu ve algıyı yumuşatmak için bir avantajdır.

 

 

Bild: TLH Egg, Schweiz                                   Bild: TLH Wettingen, Schweiz

 

 Şekil ve Çerçeve

Dikdörtgen formda geliştirdiğimiz taşınır hava salonları bir veya birçok havuz ve tenis sahasını içine alabilecek ölçülerde yapılabilmektedir. Boyutlar ve şekli tabi ki müşterilerin bireysel isteklerine göre uyarlanabilmektedir.

 

 

 

  

 

 

Resim:Yer Planları

Fanlar

Prefabrik hava salonlarının içindeki hava basıncı 3 mbar atmosfer basınçta sabit kalması için hava basınç sensörleri kullanılmaktadır. Rüzgar ve kar yüküne göre iç  basınç artması gerektiğinde  fanlar salonun iç basıncını uygun hale getirmek üzere extra çalışır.

Salona gönderilen hava bir brülör ve makine ünitesi vasıtasıyla havuzlar için ideal olan 28ºC ila 30 ºC, tenis kortları ve futbol sahaları için 18 ºC iç mekan sıcaklığına gelinceye kadar ısıtılır.
Fan/Makine ünitesinin konumu isteğe bağlı olarak uygun hale getirilebilir. Fan ünitesini dış hava şartlarından ve kirden korumak için ve fan sesini duymamak için, müşteri talebine göre bir mahfazanın veya odanın içine monte edilebilir veya kendi başına açıkta kullanılacak şekilde yerleştirilebilir.

 

                    
 Bilder: Isıtma ve Fan

 

 

                  
Bild: Salon bağlantısı

Kapılar

Bir taşınır hava salonunun girişleri salona girişte hava kaçmayacak şekilde planlanması gerekmektedir.

Yaya girişi:
Yaya giriş kapılarında hava basıncının korunması için her iki kapı birlikte açılamaz.

 

               
            Bilder: Yaya girişi

Döner kapı:
Döner kapı salona giriş ve çıkışta aynı şekilde havanın kaçmasını önlemektedir.

 

             

 

Acil çıkış kapısı:
Acil çıkış kapısı olarak fazla basınç ile hızlı bir şekilde dışarı açılan kanatlı bir kapıyı önermekteyiz.

 


                   

 

Işık
Kaplamamızın saydamlığının fazla olması nedeniyle yeteri kadar gün ışığı taşınır hava salonunun içine sızmaktadır. Karanlıkta ilave bir aydınlatma kaynağı olarak bireysel olarak yerleştirilebilen doğrudan olmayan bir aydınlatmayı öngörmekteyiz

 

  

Bilder: Projektörler

 

Zemin-Temel Bağlantısı

Temeller

Zemin kitlemesi yapılırken doğru ve ekonomik en iyi alternatifin seçilebilmesi için mevcut arazi ve yer şartlarına göre temellerin ve ankrajın şekli hassas hesaplamalarla en uygun olanı müşteriye sunulmaktadır. Duruma göre hatıl veya noktasal temel kullanılacaktır. Salonun zemin ankrajı beton zemine kimyasal dübeller ile yapılmaktadır.

Şişme Yapılar Teknik İnceleme Raporu


Texlon hava destekli yapıların kullanımı işletmeye sadece avantaj yaratmaktadır.

Texlon yapılar …

 • … kablo destek ağına ve çelik destek konstrüksiyonuna ihtiyaç duymaz

Şişme yapılarımız eşsiz sade güzelliğini, kusursuz çalışılmış dinamik kesim tasarımından almaktadır. Yapılarımız, görenlere çok seçkin, modern, sade ve hafif görünen bir etki bırakmaktadır. Zaman içinde membranı sürterek yıpratan halat teması ve havuz kimyasallarından etkilenme yoktur,

 • ...  her geçen gün daha ekonomik.

Uzun ve sorunsuz kullanım ömrü,  enerji tasarrufu çalışma modu ve bakım giderlerinin yok denebilecek kadar az olması sayesinde kullanım maliyetleri benzer sistemlerden çok daha ucuzdur.

 • … 20 yıllık güvenli ekonomik kullanım ömrü vaadetmektedir.

Kullanılan malzemeler çok dayanıklı, su geçirmez ve UV dirençlidir.
25 yıllık Texlon mühendislik tecrübesi ile yapılandırılmıştır. Bölgesel  fırtına, kar yükleri hesaplanarak imal edilmektedir.

 • … düşük kullanım ve bakım masrafları ile işletme dostudur.

Kullanılan membran doku , kir itici yüzeyi sayesinde yağmur ve rüzgar yardımı ile kendi kendini temizleyici özelliğe sahiptir. PVDF parlak cilalı pürüzsüz  yüzeyinde kir, yaprak , kar biriktirebilecek kademe ve girintiler yoktur. Membran Sistem Klordan etkilenmez.

 • … enerji tasarruflu.

Hava yastığı kademeli izolasyon sayesinde, ısı kaybı olabilecek en düşük seviyeye erişmiştir. Bu sayede 1. yıldan itibaren diğer sistemler karşısında kendini amorti edebilmektedir.

 • … kolay monte , demonte ve depolama.

Yapılarımızı tasarlarken, çabuk ve kolay kurulabilen, özellikle kazalara ve tahribata mahal vermeyen bir sistem oluşturmaya dikkat ettik. Bu sayede  uzun yıllar boyunca pratik ve sorunsuz uygulamalar sadece birkaç kişi yardımıyla bir günden kısa zamanda kurulabilmektedir.

 • ...  işletmenizin adını veya dev logosunu gururla üzerine bastırıp  her yerden görülmesini sağlayabilirsiniz

 

TEXLON  Şişme Yapı Sistemlerinin dikkate alınması gereken üstün özellikleri :

 • TEXLON şişme yapı sistemleri, isteğe göre, havuz ısıtmasını sağlayan enerji ünitesinden alacağı sıcak su tesisat bağlantısı veya Doğalgaz, LPG, FuelOil gibi kaynakları kullanabilmesi sayesinde ilave masraf yapmadan dışarıdaki hava sıcaklığı ne olursa olsun* havuz içi havayı ideal sıcaklık olan 28-30°C ‘ye kadar ısıtabilme özelliğine sahiptir.

  * Uygulama bölgesinin meteoroloji değerlerine göre göz önünde bulundurulması gereken dış ısı değeri belirlenmektedir.

 • Havuzların genelde kullanım süreleri yaklaşık 12 saat olacak şekilde,  10.00 – 22.00 saatleri arasında,  içerisi günün en sıcak olduğu saatlerinde ısıtılacaktır. Havuzların kullanıma kapalı olacağı Gece 22.00 – sabah 10.00 saatleri arasında günün en soğuk saatleri olup TEXLON sistem özelliği sayesinde sadece hava destek ünitesi çalışmak sureti ile 20 cm. kar kalınlığına kadar ısıtma ünitesi devreye girmeden sistem, bekleme-enerji tasarrufu konumunda çalışabilecektir.

 • Havuz içinin ideal olan 28- 30°C hava sıcaklığına ulaşma süresi, yüksek havalandırma sirkülasyon kapasitesi sayesinde dışarı sıcaklığına bağlı olarak 30-60 dakikadır.

 • Yüksek havalandırma sirkülasyon kapasitesi sayesinde, havuz ortamındaki havanın dışarıdan taze hava karıştırılarak alınması sureti ile devamlı ideal teneffüs ortamında muhafaza edilmesine imkan vermektedir. Bu durum sporculara ideal spor yapılabilecek ortamın extra havalandırma sistemi maliyeti gerektirmeden oluşturulmasını sağlamaktadır.
 • Çift cidarlı yapı dış tabakada min. 900 gr/m2, iç tabakada min. 600 gr/m2 ağırlıkta özel membran malzeme ile oluşturulmakta ve membranlar arası hava destekli tampon bölgenin eşsiz ısı yalıtım özelliğine ilaveten, iç mekanda yapılan spora bağlı olarak çarpma ve darbeleri emici özelliği sayesinde sporcuların kayarak çarpması sonucu yaralanma riskini ortadan kaldırmaktadır.
 • Ülkemizin büyük bir çoğunluğunda 4 ay’ı geçmeyen açık hava kullanımına yönelik inşa edilmiş olan açık havuzlarımız , TEXLON şişme yapıları sayesinde, 12 aya varan kullanım imkanı ile, yapılan yatırımın kullanımını 3 katına çıkararak tesis yatırımlarının ekonomik olmasını sağlamaktadır.
 • Ülke genelinde kapalı havuzlarımız betonarme olarak inşa edilmiştir ve açık olarak kullanılabilecekleri yaz döneminde, güneş enerjisinden faydalanamadığı için yazın da havuz suyunun ısıtılması gerekmektedir. Buna karşın, TEXLON şişme yapıları, özel personel ihtiyacı olmadan 1 gün içinde monte-demonte olabilecek şekilde pratik ve akılcı çözümlerle üretilmiş, taşınabilir yapılardır ve çok amaçlı olarak ihtiyaç dahilinde uygun her yere taşınıp kurulabilecek özellikte olup havuz veya spor aktivitelerinizi bütün yıl boyunca olumsuz şartlardan etkilenmeden en ideal ortamda gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

 • TEXLON şişme yapıları, kendisi ile ayni yüksek yalıtım özelliği, ısıtma ve havalandırma, aydınlanabilme, taşınabilme, ve akustik kontrol özelliğine sahip olabilecek herhangi başka türlü kapalı yapı oluşturma maliyetlerine göre en az 3/1 oranında ucuzdur.

 • TEXLON şişme yapı makine ünitesi dış hava şartlarından etkilenmeyecek şekilde her türlü jeneratör , ısıtma, havalandırma , kontrol üniteleri ile bitmiş modul olarak gelmektedir ve membran nakliyesinde kullanılan sandık ve özel paletleri, yapının depolanması görevini de yerine getirerek, herhangi ilave koruyucu yapı veya depoya ihtiyaç duymayacak şekilde gerekli ihtiyaçların sistemin  kendi imkanları ile çözülmesi sağlanmıştır.
 • TEXLON şişme yapıları gündüz dışarıda yeterli aydınlanma olduğu sürece iç mekanda aydınlatmaya ihtiyaç gerektirmeyecek şekilde yapılandırılmıştır . Sistem dahilinde kullanılan aydınlatma uygulamaları, istenirse şişme yapı tarafından tavandan taşıtılarak veya portatif zemin bağlantılı şekilde, en ideal aydınlatma yapacak şekilde çözülebilmektedir, ve armatürler yine kendilerine ait sandıklarında muhafaza edilebilmektedir.
 • Havuz veya Spor sahası kapama sistemi amacı ile satın alınmış olan şişme yapı, herhangi bir afet durumunda veya ihtiyaç gerektiğinde 1 günden kısa sürede kurulabilecek ve bütün bir mahalle halkını içine alabilecek dev bir afet çadırı veya konser alanı haline gelebilecek şekilde yapılandırılabilmekte ve istenirse dış hava gaz-koku-toz filitrasyonu ile insanları olumsuz hava şartlarından koruyacaktır.

 • İşletmenizin  adını veya logosunu gururla üzerine bastırıp  her yerden en iyi şekilde görülmesini sağlayabilirsiniz.
 • TEXLON şişme yapı sistemleri, bölgesel  fırtına, kar yükleri hesaplanarak imal edilen ve mümkün olan en yüksek standartlar kullanılan çok dayanıklı yapısal ve mekanik malzemeler sayesinde 20 yıllın üzerinde güvenli ve ekonomik kullanım ömrüne sahiptir.
 •  25 yıllık TEXLON bilgi birikimi ve mühendislik tecrübesi ile yapılandırılmıştır.

DIŞ GÖRÜNÜŞLER

GİRİŞ KAPILARI – DIŞARIDAN GÖRÜNÜŞ

GİRİŞ KAPILARI – İÇERİDEN GÖRÜNÜŞ

İÇ MEKAN GÖRÜNTÜLERİ

TEKNİK DETAYLAR

Membran Malzemeler

Aydınlatma

 
Tavandan taşıtmalı aydınlatma sistemi

Zemine monteli katlanıp sökülebilir aydınlatma sistemi

Havalandırma, Şişirme ve Isıtma Kanalları


Duvardan Üfleme

Zeminden Üfleme

Makine Dairesi Duvardan Bağlantısı

Makine Dairesi ve Zeminden Bağlantısı

Makine Dairesi Doğrudan Bağlantısı

Makine Dairesi Gaz ve Elektrik Bağlantısı

Membran ve Aydınlatma Armatürü Taşıma ve Depolama Kabinleri

Yakıt Tankı Depolama Üniteleri

TEXLON Hava Destek ve Havalandırma Ünitesi’nin takribi sabit işletme maliyeti

01.10.2009 tarihli TEDAŞ  enerji kullanımı elektrik fiyat tarifesi üzerinden tek zamanlı kullanım maliyeti olan 0,172 TL / kW/h olan ücret tarifesine göre ;

65x35x9 m. ebatlara sahip TAM OLİMPİK  Havuz Şişme Yapı kapama sistemi için ,

0,172 TL / kW/h       x 11 kW/h                 =          1,89  TL / saat
x 24 h                                                           =        45,40  TL / gün
x 30 gün                                                      =   1.362,24  TL / ay
x 8 ay                                                           = 10.897,92  TL / yıl

35x25x9 m. ebatlara sahip YARI OLİMPİK Havuz Şişme Yapı kapama sistemi için ,

0,172 TL / kW/h       x 4 kW/h                   =          0,69  TL / saat
x 24 h                                                           =        16,56  TL / gün
x 30 gün                                                      =      496,80  TL / ay
x 8 ay                                                           =   3.974,40  TL / yıl

TEXLON Şişme yapı sistemleri hesaplama programı ile, uygulama bölgesine göre aylık Isıtma ve aydınlatma giderleriniz ile oluşan işletme maliyetlerinizi tespit etmek için önceden hesaplanabilmektedir.

Şişme yapının sahip olduğu yüksek ısı yalıtım değerleri, ısı kaybına mahal vermeyen salon içine direkt bağlantı özelliği ve bütün ihtiyaçların çok fonksiyonlu tek makine dairesi ünitesinden çözülmesi sayesinde, ayni ebatta standart  betonarme veya herhangi polikarbonat, cam, sac kapama yapı olarak inşa edilmiş kapalı yüzme havuzu işletme maliyetlerinden çok daha düşüktür ve uluslar arası kriterlerde kabul edilen en doğru sistemdir.

İçel Sokak 6/3 Kızılay / ANKARA Tel: +90 312 433 73 07 Faks: +90 312 430 17 43 GSM: +90 533 417 11 22  info@texlon.com.tr